fbpx
Şimdi Ara: +90 216 232 28 40
AMAZON FBA’DA ÜRÜN ETİKETLEME NASIL YAPILIR?

AMAZON FBA’DA ÜRÜN ETİKETLEME NASIL YAPILIR?

              Amazon FBA’ da Ürün Etiketleme Nasıl Yapılır?

    Teknolojinin gelişmesi ve internet kullanımının artması ile birlikte e-ticaretin önemi de her geçen gün artmaktadır. E-ticaret, satıcıların kendine yeni pazarlar bulmasına, alıcıların da ulaşmak istediği ürün ve hizmete hızlı ve kolay ulaşmasına imkan vermiştir. Bu sayede hem yerel hem de global pazarı online olarak hayatımıza yerleştirmiştir.

    Global Pazar denilince akla ilk olarak, online pazar hacmi olarak dünyanın en büyük e- ticaret sayfası Amazon gelmektedir. Amazon müşteri memnuniyetini öncelikli hedefi olarak belirlemiştir. Aynı zamanda satıcılara da işlerini büyütmeye odaklanmalarına yardımcı olmak amacıyla çeşitli yenilik ve fırsatlar sunmaktadır. Bunlardan Amazon FBA da bu konuda önemli bir adımdır.

    Fulfilled by Amazon kelimesinin kısaltması olan Amazon FBA, Amazon tarafından geliştirilmiş bir uygulamadır. Uygulama satıcı ve amazon arasındaki iş ortaklığı esası ile oluşturulmuş, satıcının işine odaklanması ve işi büyütmesi temeline dayanır.

    Amazon FBA’nın işleyişini açıklayacak olursak, satmak istediğiniz ürünleri Amazon depolarına gönderdikten sonra, sattığınız ürünleri sizin yerinize paketler, kargolar, müşteri ilişkilerini ve iade süreçlerini takip eder. Yani gelen sipariş ile ilgili tüm süreçleri Amazon yönetir ve satıcı sadece işini büyütmeye odaklanır.

    Amazon satıcı hesabına sahip birçok kişinin Amazon FBA’ da üzerine titrediği, Amazon için de önemli bir uygulama olan ‘’Ürün etiketleme nasıl yapılır?’’ konusunu ele aldık.

    -İlk olarak amazon satıcı paneline giriş yapılması gerekmektedir. Orada inventory (envanter) bölümünde add a product alanına satılmak istenen ürün eklenmelidir. Satılmak istenen ürünün amazon kataloğunda olup olmadığı sorusu önemlidir. Eğer satılacak ürün amazon kataloğunda yer alıyor ise ürün hangi markette satılacaksa (örneğin Amazon.com’ da) ürün detay sayfasından B… ile başlayan ASIN kodu kopyalanır ve başta bahsettiğimiz inventory (envanter) bölümündeki add a product kısmına yapıştırılır.

    -Bu kod aratıldıktan sonra Amazon kataloğunda zaten var olan bu ürünün tekrar satılmak istendiği Amazon’ a bildirilmiş olunur. Satılmak istenen ürün amazon kataloğunda olsa da ürün zaten yeni bir ürün olduğu için seçeneklerdeki NEW seçeneği seçilerek sell this product’ a tıklanır.

    -Sonraki adımda ise ürün fiyatlaması yapılmalıdır. Ürün fiyatlamasında, ürünün satıcı adına Amazon tarafından müşterilere pazarlanacağı fiyatlar, satıcının hesapladığı komisyonlar, gümrük vergileri, kargo masrafları, üyelik ücretleri gibi masraflar ve ürün için gerekli sermayenin, satıcının satmak istediği ürünün üzerine elde etmek istediği karı da koyarak elde ettiği fiyatın birim başına parçalanmış şeklidir.

    -Ürün fiyatlamasından sonra ürünün satıcı adına Amazon tarafından kargolanacağı seçeneği işaretlenmelidir. Standart price alanına ürünün fiyatı yazılır ve fulfilment channel seçeneği ile amazonun müşterilere almak istedikleri ürünü satıcı adına göndermesini ve müşteri hizmetlerini satıcı adına sağlamasını istiyorum seçeneği seçilir. Sonrasında çıkan standart ekranda girilen ürün save and continue butonu ile teyit edilir.

    -Sonraki aşama olan ürünün tehlikeli olup olmadığı, herhangi bir pil ya da batarya içerip içermediği sorusu karşımıza çıkar. Tehlikeli sayılabilecek ürünler, pilli ya da bataryalı ürünler nakliye, gümrük işlemleri, depolama gibi aşamalarda ya da sonrasında prosedürler, doğrulama belgeleri ve sertifika sorunlarını ortaya çıkarır. Bu yüzden satılmak istenen ürün belirlenirken bu değerlendirme göz önünde bulundurulmalıdır. Bu tür ürünlerin satışı genelde önerilmez. Satılmak isteniyor ise prosedürler sağlanmakla beraber pilli ya da içeriğinde herhangi bir batarya bulunduran ürünler piller ya da bataryalar içerisinden çıkarılmış şekilde ya da kutu içerisinde yer almayacak şekilde yollanmalıdır. Doldurulan formların tamamlandığını onaylayan completed butonu tıklanır, save and continue ile diğer aşama olan koli içeriği bölümüne gelinir.

    Koli içeriği bölümü 2 seçenek sunar.

  1. İndividual product: Bir koli içinde birden fazla ürünün dağınık olarak bulunduğunu belirtir.
  2. Case packed products: Her ürünün, her envanterdeki farklı ASIN’ in farklı kolilendiği, bir koli içinde tek ASIN’ de tek ürün olduğunu belirtir.

Burada önerilen seçenek 1. seçenektir. Sebebi, amazon depolarına gönderilen ürün amazon çalışanları tarafından ayıklanıyor olmasıdır. Bu seçenek gönderim aşamasında da maliyeti düşürmek açısından önemlidir. İşlem tamamlandıktan sonra continue to shipping planına geçilir.

    –Continue to shipping planında Amazon, kimin hangi adresten kargolama yaptığını soracaktır. Ship from another adress seçeneği ile ürünün kargolandığı adres belirtilir. Ürün tedarikçi aracılığı ile hangi ülkeye kargolanacaksa (örneğin Kanada, Amerika), ürünün nereden kargolanacağı, gönderecek firmanın adı ya da kişinin adı soyadı tedarikçiye sorulur. Alınan bilgiler ile ship from another adress bölümüne bu adres girilir. Units bölümünde ise koli içinde kaç adet ürün olduğu yazılır ve continue seçeneği ile onaylanır.

    -Sonrasında karşımıza who preps bölümü gelecektir. Bu bölümde amazon ürünün etiketlenmesini kimin yapacağını sorar. İki seçenek vardır; etiketlemeyi amazon mu yoksa satıcı mı yapacak?

                      Merchant (satıcı, tedarikçi, lojistik firması)  /    Amazon

Merchant seçeneğinde dezavantaj olarak bahsedeceğimiz husus; eğer ürün etiketlemesi tedarikçi tarafından yapılırsa etiketler üzerinde ürünün ASIN numarası görüneceği için tedarikçi bu ürünleri görebilir. Amazon’ da aratıp satıcının hangi listede satış yaptığını görebilir ve satıcının haberi olmadan satıcıya rakip olabilir. Bu nedenle güvenilir olmayan tedarikçilere ürün etiketleme yaptırmak riskli bir iştir. Güvensiz ya da ilk defa çalışılacak olan tedarikçilere etiketleme işi yaptırılmamalıdır.

Eğer etiketleme işlemi Amazona yaptırılırsa, Amazon ürün etiketleme işlemi için ürün başına “20 cent” ücret kesecektir. Satıcı kar zarar hesaplaması yaparken bu masrafı da göz önünde bulundurmalıdır. Continue onay tuşu ile yeni açılan sayfada girilen bilgiler son kez kontrol edilir ve continue ile devam edilir.

    –Shipment name bölümünde, Amazon kargonun FBA kısmına bir isim verilmesini ister. Verilecek isim önemlidir, çünkü Amazon’a aynı anda birden fazla ürün kargolanırsa, hangi shipment hangi FBA ürün olduğu bu isim ile takip edilecektir. Bu ismin kolay hatırlanacak, o ürünü tanımlayacak bir isim olması avantajdır. Verilen bu ismi yalnızca satıcı görür. Sonrasında etiketin alınacağı bölüme geçilir.

    -Etiket alma bölümünde; ürünün edit bölümünde print items label seçeneği ile bulunur. Bu seçenekle Amazon’a gönderilecek her ürünün, her kutunun üzerine yapıştırılacak olan barkod numaralarının yazdığı PDF dosyasına ulaşılır. Bunu izleyen sekmede Amazon kaç adet etiket istendiğini sorar. Buradan ürün adedi kadar etiket istendikten sonra print items label butonu ile girilen ürün sayısı kadar etiketi yazıcı aracılığı ile bastırmak için Amazon bir PDF doyası ile etiket verir.

PDF formatı X adet kadar ürünün etiketinin yan yana yerleştirilmiş halidir. Bu etiketler tedarikçi ya da lojistik firmasına verildiğinde her ürünün kutusuna ayrı ayrı yapıştırılması gerektiği hatırlatılmalıdır.

    -Ürün etiketleme işlemi tamamlandıktan sonra ürünler koliye koyulup kapatılmalıdır. Her kolinin üzerine de yine ayrı ayrı FBA etiketleri yapıştırılmalıdır. Bu etiket kargo etiketidir. Kargo etiketi envanter bölümünden menage FBA shipments bölümüne gelip, oluşturulmuş kargo planı ile work on shipments alanına tıklanarak oluşturulacaktır.

    -Sonrasında açılan ekranda gönderilecek ürünün hangi taşıyıcı/ kargo firması ile gönderileceği seçilir(UPS/ DHL/ PTT…). Sonrasında kaç adet koli olduğu sorusu doğru olarak doldurulur ve koli kaç tane ise Amazon koli sayısı kadar etiketi yine PDF formatında verecektir. Total boxes bölümüne koli sayısı yazılır ve set number of boxes butonuna basılır. Sonrasında girilen koli sayısı kadar koli ebatlarının girileceği bölüm mevcuttur. Koli ebatları depolamada işleri kolaylaştırmak için oluşturulmuş bölümdür ve her koli için ayrı ayrı girilmelidir yalnız doldurulması zorunlu bir bölüm değildir. Sonrasında shipment labels bölümünden print box labels butonu ile yeni bir PDF dosyası alınır ve dosya da yine üreticiye/ lojistik firmasına gönderilip kolilerin üzerine yapıştırılması istenir.

    -Belki de en önemli kısım koli üzerine yapıştırılan etiket kısmıdır. Koli üzerine yapıştırılmış bu etiketler görünür yerde olmalıdır, koli amazon çalışanları tarafından açılmak istendiğinde zarar görmeyecek, yırtılmayacak ve koli kapaklarının birleştiği bölüm dışında (açılırken kesilme yırtılma ihtimali olduğu için) bir alanda olmalıdır.

    -Sonrasında ise complate shipment butonunun olduğu, yani satıcının Amazon’ a ürünlerin tek tek etiketlendiğini, koli içine yerleştirildiğini, koli üzerine FBA kargo etiketi yapıştırıldığını ve kargolamaya hazır olduğunu bildirdiği bölümdür. Bu butona basılır ve Amazon’ un ürünler ile ilgili kargo takip numarası sorduğu son bölüme gelinir.

    -Tedarikçiden ya da lojistik firmasından alınan kargo takip numarası, yine sayfada aynı alandaki FBA shipments bölümünde, gönderilecek ürün bulunup work on shipment’ a basılır ve ilgili alana kargo takip bilgileri girilir.

    Tüm bu aşamalar tamamlandıktan sonra ürün, kargo aracılığı ile amazon depolarına ulaşır ve ulaştıktan sonra amazon eline ulaşan kolileri açar. Yerleştirme merkezinde tek tek ürünlerin barkodları taratılır ve raflara dizilir. Bu aşama sonrası satıcının ürünü artık satışa açık hale gelir. Sonrasındaki ürün satışını ilgilendiren tüm işlemler Amazon takip eder.

     Amazon FBA ile satıcı ile Amazon arasında kurulan bu iş ortaklığı aşamaları satıcıyı işini büyütme ve kazanmaya iterken, Amazon’ un da müşteri memnuniyeti amacına da erişmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.