fbpx
Şimdi Ara: +90 216 232 28 40
HS CODE NEDİR NE İÇİN KULLANILIR?

HS CODE NEDİR NE İÇİN KULLANILIR?

HS CODE NEDİR?

Global pazara açılma düşüncenizi yavaş yavaş eyleme dökerken karşınıza ilk çıkacak tanımlardan bir tanesi de HS Code (GTIP KODU) tanımı olacaktır. Peki bu HS Code nedir? İhracat aşamasında ne işe yarar? HS Code ne için kullanılır?

Aklınıza yatması açısından şu şekilde anlatılabilir. Global pazara açıldınız, bir müşteri buldunuz ve ürününüzü bu müşteriye sattınız. Sonrasında ürünün sizden çıkıp kargo ile müşteriye ulaşması gerekir. İşte tam bu aşamada devreye ülkelerin gümrük birimleri giriyor. Gümrük birimleri ülkeden çıkan ya da ülkeye giren ticari malların giriş çıkışına onay veren, denetleyen ve gerekli vergi düzenlemelerini yapan kurumlardır. Bu kurumlar HS Code sayesinde bu ürünlerin ne olduğunu sistemden bulup gerekli işlemi kolaylıkla yapabilirler. HS Code (Harmonised) Uyumlu Mal Tanımlama ve Kodlama Sisteminin kısaltılmış adıdır. Yani gümrük tarafından ürünleri sınıflandırmak için kullanılan sayıların listesidir.

GTIP VE HS CODE AYNI ŞEYLER Mİ?

HS Code ülkemizde GTIP Kodu olarak geçmektedir. GTIP Kodu Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu’nun kısaltılmış halidir. Türkiye’de bundan sorumlu kurum Ticaret Bakanlığıdır. Gümrüklerde bulunan her türlü ürün bu kodlar üzerinden işlem görmektedir. Bu nedenle her eşya için onu tanımlayacak bir GTİP Kodu mevcuttur. Ülkelerde bulunan bu sistemin temeli dünya genelinde Armonize Sistem adı verilen sisteme dayanmaktadır. Armonize Sistem ile ilgili düzenlemeleri ise Dünya Gümrük Örgütü yapmaktadır. Sistem tüm dünyada standart 21 bölüm ve 96 fasıldan oluşmaktadır. Fasıllar 2’li kodlara, her bir fasıl 4’lü kod olan pozisyonlara ve her bir pozisyon ise 6’lı kod olan alt pozisyonlara ayrılmıştır. Her ülkenin tarife cetvelindeki 2’li, 4’lü ve 6’lı kodları tüm dünyada aynıdır. Ürün üzerinde bulunan kodu dünyanın neresinde girerseniz girin aynı ürün bilgileri karşınıza çıkacaktır.

Armonize Sistem’de 6’lı koddan sonraki bölümleri, ülkeler kendi ihtiyaçlarına (detaylı istatistik almak ve gümrük vergilerini daha detay ürün bazında uygulamak vb.) göre detaylandırabilmektedir. Türkiye’de ürünler en detay bazda 12’li kodla sınıflandırılmaktadır. Türkiye, Avrupa Birliği ile Ortak Gümrük Birliğine sahip olmasından dolayı, Türkiye’nin 8’li bazdaki kodları ve ürün grupları Avrupa Birliği ülkeleri ile aynıdır. 

Örnek Kod: GTIP: 080810100000  

Örneğini vermiş olduğumuz Gtip kod Elma’nın kodudur.

Gtip kodunu ayrıntılı olarak inceleyecek olursak:

  • İlk 4 Rakam Eşyanın Pozisyon Numarasını
  • İlk 6 Rakam Dünya Gümrük Örgütü’ne üye tüm ülkelerce kullanılan Armonize Sistem Nomanklatür kodunu
  • 7-8 inci rakamlar Avrupa Birliği ülkeleri tarafından kullanılan Kombine Nomanklatür kodunu
  • 9-10 uncu rakamlar farklı vergi uygulamaları nedeniyle açılan pozisyonları gösteren kodları
  • 11-12 inci rakamlar ise Gümrük Tarife İstatistik (GTİP) kodlarını oluşturmaktadır.

GTIP (HS CODE) KODU NEDEN ÖNEMLİ?

Ticaretini yapacağınız ürünlerin mutlaka Gtip kodu olmalıdır. Gtip kodu ürününüze ait vergilendirilmelerin ve sınıflandırılmaların doğru yapılmasını sağlar. Bu sayede sizden doğru oranda vergi alınır aynı zamanda ürünü alan müşterinizden de doğru oranda vergi kesilmesini sağlar. Eksik ya da hatalı yazılan bir Gtip kodu gönderdiğiniz ürünün gümrüklerde takılmasına, müşterilerinize geç ulaşmasına veya fazladan vergilendirme yapılmasına sebep olabilir. Bu da sizi müşterin karşısında hatalı duruma düşürür ve müşteriler sizden ürün almaktan vazgeçebilir. Bu durum satışlarınızı olumsuz etkiler. Bu nedenle Gtip kodu çok önemlidir.

GTIP KODUNU NASIL BULABİLİRİM?

Satışını yaptığınız ürünün Gtip kodunu Ticaret Bakanlığı’nın sayfasından Tarife Arama Motoru kısmından bulabilirsiniz. Bu sitede hem kelime üzerinden hem de Gtip Kodunu bildiğiniz kodlar üzerinden arama yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.