fbpx
Şimdi Ara: +90 216 232 28 40
İHRACATTA EORI NUMARASI NEDİR NE İŞE YARAR?

İHRACATTA EORI NUMARASI NEDİR NE İŞE YARAR?

İhracat yapmak için belirlediğiniz ülke veya ülkeler Avrupa Birliğine bağlı ise ürünlerinizi gümrüğe getirdiğiniz vakit karşınıza çıkacak sorulardan birisi de EORI numarasına sahip olup olmadığınızdır. Peki bu EORI numarası nedir? EORI numarası nasıl alınır ve EORI numarası ne işe yarar?

EORI NUMARASI NEDİR?

2009 yılından itibaren AB ülkeleri EORI uygulamasına geçmiştir. 2011 yılından itibaren ise hem AB ülkelerinde hem de Türkiye de ön beyan sistemine geçilmiştir. Bu tarihten sonra uluslararası nakliyat şirketlerinin ve AB’de mukim şirketlerin AB gümrüklerinde işlem yapabilmeleri için bir EORI numarasına sahip olmaları gerekmektedir.

EORİ (Ekonomik Operatör Kayıt Tanımlama Sistemi) Avrupa Birliğine üye ülkelerin gümrüklerinde ithal ve ihraç edilen ürünlerin kontrolünü sağlamak üzere oluşturmuş olduğu, tüm üye ülkelerde geçerli olan kod birimidir. Eğer Avrupa Birliği üye ülkelerinden herhangi birisine ya da birkaçına ihracat gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız ürünlerinizi yola çıkarmadan önce bu işlemler için başvuru yapıp EORI Numaranızı almalısınız. Bu sayede ürünleriniz gümrükte takılmadan, planladığınız zamanda müşterilerinize ulaşacaktır. Aynı zamanda ürünlerinizi gümrüğe getirdikten sonra da ERORI numarası için başvuru yapabilirsiniz, fakat burada başvurunuzun onaylanmasını birkaç günü bulabileceği için planladığınız teslimat tarihinde aksamalar yaşanabilir.

EORI NUMARASI NE İÇİN KULLANILIR?

EORI numarası Avrupa Birliği genelinde benzersiz bir numaradır, gümrük tarafından ithalat ve ihracat için bir şirkete veya kişilere verilir. Verilen bu numara her ürün için eşsizdir. Bu numaranın kullanım amacı ise ihraç edilen ürünlerin gümrüğe geldiğinde gümrük birliği elemanları ve Avrupa üyesi ülkeler tarafından sorunsuz bir şekilde tanımlanmasını ve ürün satıcıdan çıkıp alıcıya ulaşıncaya kadar takip edilmesini sağlar. Kısaca AB ülkelerinde dolaşıma giren bir ürün gümrükten başlayarak her daim kayıt altındadır.

Uluslararası ticaret yapıyorsanız, ürünleriniz AB ülkelerine giriyorsa ve değeri 600 Euro’dan yüksekse EORI numarası almanız gerekir. Bir kere EORI numarası almanız yeterlidir. Almış olduğunuz EORI numarası diğer tüm AB ülkelerinde geçerli olacaktır.

EORI NUMARASI NASIL ALINIR?

EORI Numarası almak için, AB ülkelerine ihracat yapacak olan Türk Firmaları AB’ye giriş yapacak ilk AB ülkesi gümrüğüne başvuruda bulunmalıdır. Bu gümrüğe ürünlerinizi getirmeden önce internetten ticaret bakanlığı sitesinden gerekli bilgiyi alabilirsiniz. https://ticaret.gov.tr/

Son bir hatırlatma olarak ihracat yapmak isteyenlerin gümrük işlemlerinde dikkat etmeleri gereken iki kod bulunmaktadır. Bunlardan birisi GTIP numarası diğeri ise EORI numarasıdır.

Bu sebeple ithalat ve ihracat yüklerinize ait yükleme talimatlarınızda
 1-AB tarafındaki alıcı ya da göndericinin EORI numarasını
 2-taşınacak yüklerin gümrük tarife istatistik numaralarını
mutlaka belirtmeniz gerekmektedir.

İthalat yüklerinizin yurtdışı acentelerinize bildirimi esnasında EORI ve GTIP numaralarının belirtilmesi konusunda da yurtdışı göndericilerinizi uyarmanız yük organizasyonlarında aksama olmaması açısından çok önemlidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.