fbpx
Şimdi Ara: +90 216 232 28 40
MİKRO İHRACAT VE ETGB NEDİR?

MİKRO İHRACAT VE ETGB NEDİR?

ETGB ve Mikro İhracat Nedir?

Online pazar yerlerinin yaygınlaşması, global alanda ürün ve hizmet gönderiminin kolaylaşması, e-ödeme sistemlerinin artması ile hızlı ve güvenli ödeme alınabilmesi ile ihracat yapmak artık eskiye nazaran daha kolay bir hal almıştır. İhracat yapmak isteyenlerin sık duyduğu tanımlardan birisi de ETGB(Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi)’dir. Bu tanım daha çok Mikro İhracat yapmak isteyenlerin bilmesi gereken ve işleyişi hızlandıran bir sistemdir. Bu yazımızda mikro ihracatın ve etgb’nin ne olduğunu anlatacağız.

Mikro İhracat Nedir?

Yurt dışına brüt ağırlığı 300 kg’yi geçmeyen ve değeri € 15,000 tutarına kadar olan paketler ile yapılan ihracat türüne mikro ihracat denir. Mikro ihracat ETGB (Elektronik ticaret gümrük beyannamesi) düzenlenerek daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Mikro ihracatta düzenlenen bir gümrük beyannamesi olmadığı için herhangi bir gümrük müşaviri ile çalışmak gerekmez, bunun yerine tüm işlemler elektronik ortamda ETGB ile halledilir.

Ülkemizde Mikro İhracat ile ilgili kanun, 7 Ekim 2009 tarihli 27369 sayılı Resmi Gazete’nin 126. Maddesinde bakanlar kurulu tarafından yürürlüğe alınmıştır. Bu kanun şu şekildedir.

MADDE 126- (1) Kanunun 225 inci maddesi uyarınca, posta yolu ve hızlı kargo taşımacılığı kapsamında gelen ya da gönderilen, miktarı brüt 30 kilogramı ve değeri 1500 Avro’yu geçmeyen ihracat rejimine konu eşya ile aynı miktar ve değeri geçmeyen serbest dolaşıma giriş rejimine konu ticari miktar ve mahiyet arz etmeyen eşya ile numunelik eşya ve modellerin gümrük beyanı dahil tüm gümrük işlemlerine ilişkin faaliyetlerinin takip edilip sonuçlandırılmasında, posta idaresi ile Müsteşarlıkça belirlenen koşulları taşıyan hızlı kargo taşımacılığı yapan şirketler dolaylı temsilci olarak yetkili kılınabilir.

Bu kanunda daha sonra kg ve fiyat ile ilgili değişiklikler yapılmış ve Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Bu değişiklik şu şekildedir ‘’(Değişik: 29.06.2019–30816 R.G.) Kararın 126 ncı maddesi kapsamında miktarı brüt 300 kilogramı ve değeri 15000 Avro’yu geçmeyen ihracat rejimine konu eşyanın beyanı bu Tebliğ hükümleri çerçevesinde operatör tarafından yapılır.’’

ETGB (Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi) nedir?

ETGB hava yolu ve kara yolu taşımacılığı ile posta veya hızlı kargo taşımacılığı ile gelen/giden kargolar için, elektronik ortamda düzenlemelerin yapıldığı bir uygulamadır. Bu sayede kağıt evrak düzenlenmesine, gümrük müşaviri ile ilgili işlemler yapılmasına gerek kalmaz ve işlemler hızlanır. ETGB beyanını alıcılar ve göndericiler adına yetkilendirilmiş kargo şirketleri yapmaktadır. Bu sayede bireysel olarak yurtdışından aldığınız ürünlere sanki yurt içinden almış gibi herhangi bir gümrük işlemi ile uğraşmadan kolayca ulaşabilirsiniz.

Mikro ihracat alanında ise ETGB sayesinde mikro ihracat yapan firmalar, gümrük beyan maliyetlerini azaltarak ihracat yapma fırsatı elde etmiş olurlar.

Günümüzde e-ticaretin, online Pazar yerlerinin ve online ödeme sistemlerin gelişmesi ile birçok kişi ve firmalar e-ihracata yönelmiştir. ETGB gibi uygulamalar ile de gümrük işlemleri kolaylaştırılmıştır. Bu sayede mikro ihracat sunmuş olduğu kolaylıkları açısından daha cazip gelmektedir. Fakat mikro ihracat yapanların en büyük problemi kargo ve lojistiktir. Bu noktada devreye yıllardır kargo ve lojistik alanında tecrübeli bir firma olan QuickShipper gelmektedir. QuicShipper geniş dağıtım ağı, depolama ve hızlı teslimat imkanları ile mikro ihracat yapanların ekonomik, hızlı ve güvenilir çözüm ortağı olmaktadır. QuickShipper E-ticaret alanında faaliyet göstermek isteyen girişimcilere mikro ihracatta etkili çözümler sunuyor. Amazon, Etsy gibi online Pazar yerlerinde sattığınız ürünlerin müşterilerinize ulaşmasında tecrübesi ile size destek oluyor.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.